click here for English version
Moja Wyspa

Czteroletni Brexit

dodano: 14.12.2016
Moja Wyspa

W wersji „soft”

Brytyjski minister finansów Philip Hammond ostrzega, że Wielkiej Brytanii nie uda się wyjść z UE w ciągu dwóch lat bez żadnych efektów ubocznych. Dlatego proponuje spokojniejsze rozwiązanie w wersji „soft”, w tym wypadku cała procedura mogłaby trwać nawet cztery lata.

Hammond przy okazji dodał, że „myślący politycy” z pewnością podzielą jego zdanie i zaakceptują propozycję wydłużenia procedury Brexitu. Takie stwierdzenie może delikatnie mówiąc rozdrażnić kilku innych ministrów zasiadających w rządzie Theresy May, którzy opowiadają się raczej za standardową dwuletnią procedurą.

Philip Hammond podkreślił, że czteroletni Brexit w wersji soft to tak naprawdę dwuczęściowy etap – pierwszy to 24 miesiące negocjacji, które planowane są od dawna, a następne 2 lata to okres, w którym Wielka Brytania ma opłacony dostęp do unijnego rynku. Takie rozwiązanie – zdaniem ministra finansów – pozwoli ochronić gospodarkę i zapewnić „delikatne” przejście ze starego systemu do nowego otoczenia.

Bolesne skutki uboczne

Propozycja kanclerza rzuciła nowe światło na poglądy wobec Brexitu poszczególnych członków gabinetu. Na przykład David Davis, który odpowiada za proces Brexitu, a także dr Liam Fox, minister ds. handlu międzynarodowego nie popierają pomysłu umowy przejściowej z Brukselą.

Zdaniem Hammonda, Brexit w dotychczasowych ramach, czyli wyjście z UE w ciągu dwóch lat nie będzie możliwy bez „skutków ubocznych”. Przede wszystkim chodzi o efekty gospodarcze i koszty, które wylicza na setki milionów funtów.

Hammond zauważa też niebezpieczeństwo w zbyt szczelnym „domknięciu granic” po Brexicie, które może skutkować poważnymi brakami kadrowymi na rynku pracy, chodzi rzecz jasna głównie o imigrantów z UE, w tym Polaków. – To, że będziemy mieli narzędzia do kontrolowania granic i skali imigracji, to jeszcze nie znaczy, że musimy od razu zatrzaskiwać drzwi. Nie widzę powodu, dla którego nie mamy wpuszczać do kraju wykwalifikowanych i dobrze opłacanych fachowców z krajów UE – mówi Hammond.

Propozycja kanclerza wyszła tuż po tym jak podobny scenariusz przedstawił Mark Carney z Bank of England. On również uważa, że dwuletni umowa przejściowa gwarantująca Wielkiej Brytanii dostęp do rynku UE jest mocno wskazana.

Źródło: Małgorzata Słupska, MojaWyspa.co.uk

Subskrybuj RSS

Bądź na bieżąco z artykułami.
Subskrybuj RSS

Ostatnie artykuły

Zaproponuj temat kolejnego artykułu

Chcesz, aby w naszym serwisie pojawił się artykuł na interesujący Cię temat?
Zgłoś to do naszych Redaktorów.

Podziel się tym artykułem z innymi

Dodaj artykuł na Wykop.pl Dodaj artykuł na Facebook Dodaj artykuł na del.icio.us Dodaj artykuł na Twitter Wyślij link znajomemu poprzez e-mail

Co o tym sądzisz?

Brak komentarzy do tego artykułu. Dodaj własny.