click here for English version
Moja Wyspa

Rozmowa Theresy May z Beatą Szydło

dodano: 21.01.2017
Moja Wyspa

Theresa May rozmawiała telefonicznie z szefową polskiego rządu

Rozmowa odbyła się z inicjatywy strony brytyjskiej.

O poruszanej tematyce poinformował w krótkim wystąpieniu rzecznik rządu - Rafał Bochenek.

Oświadczył, że premier Beata Szydło zaakcentowała mocno konieczność zabezpieczenia praw socjalnych Polaków, którzy obecnie zamieszkują na terenie Wielkiej Brytanii. W szczególności chodziło o gwarancję ich dostępu do edukacji i świadczeń medycznych. Dla rządu polskiego jest to niezbędny warunek do prowadzenia dalszych ustaleń.

Wg rzecznika rządu, premier Theresa May ze zrozumieniem odniosła się do polskiego stanowiska. Wstępnie zadeklarowała, że będzie chciała utrzymać dotychczasowe zasady pobytu Polaków na Wyspach.
Jednoczesnie zapowiedziała, że jej rząd zamierza ograniczyć dalszy napływ ludności z zagranicy. Ograniczenia będą równe i dotkną jednakowo obywateli ze wszystkich krajów członkowskich UE. Rząd brytyjski jest świadomy, że na zasadzie proporcjonalności, ograniczenia dotkną również Brytyjczyków zamierzających osiedlać się na terenie obecnych krajów Unii.

Premier Beata Szydło wyraziła także nadzieję, że strona brytyjska dotrzyma ustaleń na temat wpłat do unijnego budżetu, do czasu formalnego wyjścia ze struktur UE.

W rozmowie poruszono także temat współpracy polsko-brytyjskiej w zakresie bezpieczeństwa i obronności. Wg  deklaracji Theresy May, niezależnie od Brexitu, Wielka Brytania będzie dotrzymywać umów wojskowych z Polską w ramach NATO oraz umów dwustronnych. A już wkrótce, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, w Polsce pojawią się też brytyjscy żołnierze.

Źródło: Tb, MojaWyspa.co.uk

Subskrybuj RSS

Bądź na bieżąco z artykułami.
Subskrybuj RSS

Ostatnie artykuły

Zaproponuj temat kolejnego artykułu

Chcesz, aby w naszym serwisie pojawił się artykuł na interesujący Cię temat?
Zgłoś to do naszych Redaktorów.

Podziel się tym artykułem z innymi

Dodaj artykuł na Wykop.pl Dodaj artykuł na Facebook Dodaj artykuł na del.icio.us Dodaj artykuł na Twitter Wyślij link znajomemu poprzez e-mail

Co o tym sądzisz?

Brak komentarzy do tego artykułu. Dodaj własny.