click here for English version
Moja Wyspa

Brexit

dodano: 02.03.2017
Moja Wyspa

Izba Lordów przyjęła poprawkę do ustawy

dającej rządowi zgodę na rozpoczęcie rozmów o opuszczeniu UE. Lordowie chcą gwarancji praw dla imigrantów z Unii mieszkających w Wielkiej Brytanii.

Rząd Theresy May przeliczył się w swoich oczekiwaniach dotyczących szybkiego Brexitu. 358 lordów głosowało za, a 256 przeciw poprawce sugerującej zagwarantowanie praw obywatelom z Unii Europejskiej, którzy obecnie mieszkają na Wyspach. Dotyczy to m.in. imigrantów z Polski.

Wg poprawki ministrowie rządu May musieliby w ciągu trzech miesięcy od rozpoczęcia negocjacji i procedury wyjścia opisanej w art. 50 traktatu lizbońskiego przygotować propozycje legislacyjne, które zapewnią po Brexicie trzem milionom imigrantom z UE te same prawa dotyczące pobytu, które mają obecnie.

Jak podkreślają media, wynik głosowania w Izbie Lordów jest pierwszą porażką premier May w trakcie procedury legislacyjnej, która została uruchomiona po uznaniu przez Sąd Najwyższy w styczniu, według której do rozpoczęcia formalnych negocjacji niezbędna jest zgoda obu izb parlamentu. W Izbie Gmin wszystkie zgłoszone poprawki - w tym podobna do tej przyjętej przez lordów w środę wieczorem - zostały odrzucone głosami mającej większość Partii Konserwatywnej i części posłów Partii Pracy. Przyjęcie poprawki przez Izbę Lordów nie jest jednak ostateczne – Izba Gmin będzie musiała ponownie rozpatrzeć zaproponowane poprawki.

Źródło: Opr. KK, MojaWyspa.co.uk

Subskrybuj RSS

Bądź na bieżąco z artykułami.
Subskrybuj RSS

Ostatnie artykuły

Zaproponuj temat kolejnego artykułu

Chcesz, aby w naszym serwisie pojawił się artykuł na interesujący Cię temat?
Zgłoś to do naszych Redaktorów.

Podziel się tym artykułem z innymi

Dodaj artykuł na Wykop.pl Dodaj artykuł na Facebook Dodaj artykuł na del.icio.us Dodaj artykuł na Twitter Wyślij link znajomemu poprzez e-mail

Co o tym sądzisz?

Brak komentarzy do tego artykułu. Dodaj własny.