click here for English version
Goniec Polski

Wyższe kary za prędkość

dodano: 20.04.2017
Goniec Polski

24 kwietnia wejdą w życie nowe przepisy

24 kwietnia wejdą w życie przepisy dotyczące wyższych kar dla kierowców przekraczających dopuszczalną prędkość. Obecnie mandaty za przekroczenie prędkości wiążą się z grzywną wynoszącą co najmniej 100 proc. tygodniowych dochodów. Po zmianach to minimum będzie wynosić nawet 175 proc. 

Zmieni się nieco kwalifikacja wykroczeń, łatwiej będzie zostać zakwalifikowanym do wykroczeń wyższej kategorii. Kwalifikacja odpowiednio do kategorii A, B lub C wiązać się będzie z grzywną wynoszącą minimum 50 proc., 100 proc. lub 175 proc. tygodniowych zarobków. Maksymalne kary wyniosą 1000 funtów na drogach lokalnych i 2500 funtów na drogach szybkiego ruchu.

Możliwość pozbawienia kierowcy uprawnień do prowadzenia pojazdów jest kolejną zmianą. Za duże przekroczenia prędkości prawo jazdy ma być odbierane na maksymalnie 56 dni. Punkty karne będą przyznawane następująco:

  • przekroczenie prędkości od 1 do 10 mil na godzinę - 3 punkty karne
  • przekroczenie prędkości od 11 do 20 mil na godzinę - od 4 do 6 punktów karnych
  • przekroczenie prędkości o ponad 20 mil na godzinę - 6 punktów karnych

Dodatkowym czynnikiem mającym zachęcić kierowców do zdjęcia nogi z gazu jest zmniejszenie swobody doboru kary przez sędziów magistrackich. Będą musieli oni stosować się do wytycznych powodujących nakładanie wysokich kar w większości przypadków, a nie, jak do tej pory, uznaniowo. Możliwość zrezygnowania z wymierzenia surowej kary wiązać się będzie jedynie z przypadkami, gdy naruszałoby to sprawiedliwość (na przykład w sytuacji działania w stanie wyższej konieczności, dla ratowania życia lub zdrowia).

Zródło: goniec.com

 

Subskrybuj RSS

Bądź na bieżąco z artykułami.
Subskrybuj RSS

Ostatnie artykuły

Zaproponuj temat kolejnego artykułu

Chcesz, aby w naszym serwisie pojawił się artykuł na interesujący Cię temat?
Zgłoś to do naszych Redaktorów.

Podziel się tym artykułem z innymi

Dodaj artykuł na Wykop.pl Dodaj artykuł na Facebook Dodaj artykuł na del.icio.us Dodaj artykuł na Twitter Wyślij link znajomemu poprzez e-mail

Co o tym sądzisz?

Brak komentarzy do tego artykułu. Dodaj własny.