click here for English version
emito.net

Obywatele Unii muszą po Brexicie zachować przywileje

dodano: 16.05.2017
emito.net

Oczekiwania Komisji Europejskiej wobec rządu Theresy May

Agencja Bloomberg ujawniła oczekiwania Komisji Europejskiej wobec rządu Theresy May dotyczące praw obywateli Unii Europejskiej.

Komisja Europejska będzie domagać się, aby wszyscy obywatele UE, którzy przybędą do Wielkiej Brytanii przed jej formalnym wystąpieniem z Unii, co najprawdopodobniej nastąpi 29 marca 2019 roku, mieli zagwarantowane prawa do pełnej emerytury i pomocy społecznej, a także mogli dalej korzystać z ulg podatkowych na tych samych zasadach, co obywatele brytyjscy.

Co nie mniej ważne, negocjatorzy unijni będą żądać od przedstawicieli rządu brytyjskiego, aby ten dał obywatelom UE prawo do uzyskania stałej rezydentury po pięciu latach przebywania w Wielkiej Brytanii, nawet jeśli nie będą posiadali kompletu dokumentów.

Mało tego, Bruksela chce, by te przywileje obejmowały także małżonków i dzieci obywateli UE żyjących w Wielkiej Brytanii, nawet jeśli dołączą do nich już po Brexicie.

KE chce też, aby ewentualne łamanie praw Europejczyków podlegało ocenie unijnego Trybunału Sprawiedliwości. To ostatnie żądanie już teraz wzbudza wielką irytację w Londynie.

Według Office for National Statistics (ONS), w Zjednoczonym Królestwie mieszka około 3,2 miliona obywateli Unii. Największą grupę stanowią Polacy, których w 2015 roku w UK mieszkało 916 tysięcy. Na drugim miejscu są Irlandczycy (332 tys.), a na trzecim - Rumuni (233 tys.).

Źródło: emito.net

Subskrybuj RSS

Bądź na bieżąco z artykułami.
Subskrybuj RSS

Ostatnie artykuły

Zaproponuj temat kolejnego artykułu

Chcesz, aby w naszym serwisie pojawił się artykuł na interesujący Cię temat?
Zgłoś to do naszych Redaktorów.

Podziel się tym artykułem z innymi

Dodaj artykuł na Wykop.pl Dodaj artykuł na Facebook Dodaj artykuł na del.icio.us Dodaj artykuł na Twitter Wyślij link znajomemu poprzez e-mail

Co o tym sądzisz?

Brak komentarzy do tego artykułu. Dodaj własny.