click here for English version
Moja Wyspa

Słaby początek negocjacji

dodano: 07.08.2017
Moja Wyspa

Negocjacje w sprawie brexitu nie rozpoczęły się zbyt dobrze

Tak mówi Simon Fraser, były wysoko postawiony przedstawiciel ministerstwa spraw zagranicznych.

Jego zdaniem w rozmowach z UE Wielka Brytania wydaje się „trochę nieobecna”. W efekcie początek negocjacji w sprawie Brexitu nie wypadł zbyt dobrze dla ekipy Theresy May. 

Simon Fraser to kolejny ekspert, który głośno mówi o tym, że zespół negocjacyjny jak na razie nie radzi sobie zbyt dobrze w rozmowach z Unią Europejską. Na antenie BBC Radio 4 Fraser coraz bardziej obawia się podziałów istniejących w gabinecie May, które utrudniają wypracowanie jasnego stanowiska i źle wpływają na skuteczność rozmów z Brukselą. 

- Jak na razie nie posunęliśmy do przodu żadnej sprawy, głownie dlatego, że członkowie gabinetu mają dość różne podejście co do Brexitu i rozmów. Dopóki te różnice nie zostaną usunięte, nie sądzę, aby udało nam się uzyskać jasne stanowisko negocjacyjne, wsparte konkretnymi celami, które mamy realizować podczas rozmów. Na stół negocjacyjny jak na razie nie wyłożyliśmy zbyt wiele, można powiedzieć, że w tych spotkaniach jesteśmy trochę nieobecni – mówi Fraser. 

Fraser po raz kolejny wezwał rząd Theresy May do przedstawienia jasnego stanowiska w kluczowych sprawach – m.in. w sprawie granicy między Irlandią i Irlandią Północną, a także przyszłej polityki celnej oraz opłaty „rozwodowej”. 

W weekendowym wydaniu „Sunday Telegraph” czytamy, że brytyjscy negocjatorzy są przygotowani do złożenia oferty zapłaty do 36 miliardów funtów przez UK, co potocznie nazywa się „opłatą rozwodową”. Wielu posłów uważa, że płacenie Unii Europejskiej jest nie do przyjęcia, a plan przewidujący wydanie tak dużej kwoty nie przejdzie w parlamencie. 

Źródło: Małgorzata Słupska, MojaWyspa.co.uk

Subskrybuj RSS

Bądź na bieżąco z artykułami.
Subskrybuj RSS

Ostatnie artykuły

Zaproponuj temat kolejnego artykułu

Chcesz, aby w naszym serwisie pojawił się artykuł na interesujący Cię temat?
Zgłoś to do naszych Redaktorów.

Podziel się tym artykułem z innymi

Dodaj artykuł na Wykop.pl Dodaj artykuł na Facebook Dodaj artykuł na del.icio.us Dodaj artykuł na Twitter Wyślij link znajomemu poprzez e-mail

Co o tym sądzisz?

Brak komentarzy do tego artykułu. Dodaj własny.