Go to Leeds-Manchester.pl homepageGo to forum.Leeds-Manchester.pl homepage

FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy Profil Wiadomości

Oszustwo "na Angola". Nowy pomysł, by wyłudzić kas

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Leeds-Manchester.pl Strona Główna -> Czarna lista
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
daroo99

PostWysłany: Pon Cze 12, 2017 6:02 pm    Temat postu: Oszustwo "na Angola". Nowy pomysł, by wyłudzić kas Odpowiedz z cytatem

Oszuści wymyślają coraz to nowsze i bardziej sprytne metody, by wyłudzić od nas pieniądze. Na wnuczka, na policjanta, na rachunek, na przelew... Wczoraj na Allegro jeden z użytkowników próbował mnie oszukać - nazwę to pieszczotliwie - metodą "na Angola" - pisze dziennikarz "Gazety Wyborczej" Kamil Siałkowski.
Chciałem sprzedać telefon. W tym tygodniu wystawiłem go na aukcji na Allegro. Zainteresowanie spore, mija kilkanaście godzin. Jest zwycięzca. Wybiera opcję "Kup teraz" i wysyła maila. Przedstawia się jako John Cole. Pisze, że jest z Londynu.

W sumie sprawa dziwna. Polski portal aukcyjny, a mail jest po angielsku. "Wygrałem twoją aukcję. Mam problem z usługą PayU, ale mogę zrobić zwykły przelew bankowy" - tłumaczy. Pisze, że to ma być prezent dla syna na urodziny. Dodaje, że na stronie firmy Pocztex sprawdził już, ile kosztuje przesyłka do Anglii. Czeka na kontakt.

Bank Barclays wysyła maila

Sprawa dla mnie od początku jest podejrzana. Ale ciekawość wygrywa. Siadam do klawiatury i w języku angielskim wysyłam Johnowi maila. Z numerem konta i pełną kwotą, którą ma przelać. Zaznaczam, że telefon wyślę, gdy kasa trafi na konto. Standard.

Mija kilka godzin i dostaję kolejne e-maile. Tym razem od znanego na Wyspach Brytyjskich banku Barclays. W liście jest logo banku, dane niby-przelewu, numer mojego konta, adres kontrahenta. Ktoś mógłby dać się nabrać, że to prawdziwa przesyłka.

Po chwili pisze też John. Tłumaczy, że właśnie dostałem potwierdzenie z banku. Przelew jest już przygotowany i bank czeka tylko na kopię potwierdzenia nadania paczki. Gdy dokument ode mnie trafi do Barclays, wyślą pieniądze na moje konto.

Co istotne, cała bankowa korespondencja jest wysyłana z adresu widmo: verify-confirmed@in.com.

- Próba oszustwa - kwitują policjanci, z którymi rozmawiam o transakcji.

Telefonu oczywiście nie wysyłam, sprawę zgłaszam administracji portalu Allegro.pl. Piszę o tym ku przestrodze.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Twoja ocena: 0 [+] [-]
Tubis79

PostWysłany: Pon Lip 03, 2017 8:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to problem nie tylko allegro, na gumtree równierz wystepuje ten typ naciągaczy, działający na podobnych zasadach. Nie dajcie się naciągać
Powrót do góry
abe192

PostWysłany: Czw Lip 06, 2017 10:27 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wielkie dzięki za informację! Sam handluję na allegro ze wspólnikiem i nie miałem pojęcia o zjawisku Sad
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Leeds-Manchester.pl Strona Główna -> Czarna lista Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: