click here for English version

Przewóz zwierząt

 1. CHIP i Paszport dla zwierząt domowych
 2. Zwierzęta domowe w celu swobodnego poruszania się w granicach Unii Europejskiej potrzebują zarówno CHIPu jak i paszportu.

  CHIP to mały układ scalony wszczepiany pod skórę. CHIP musi odpowiadać normie ISO 1784 lub aneksowi A do normy ISO 11785. CHIP zawiera w sobie numer porządkowy, w którym zakodowany jest kraj pochodzenia i indywidualny numer zwierzęcia, co pozwala na późniejsza jego identyfikację. Ten numer jest też zakodowany w postaci kodu kreskowego - kod wklejany jest do paszportu i książeczki zwierzęcia.
  PASZPORT zawiera dane właściciela oraz właściciela. Jest też miejsce na wpisywanie zabiegów profilaktycznych - szczepień (na wirusówki i wściekliznę - b. ważne!) odrobaczeń itp. Dodatkowo zawsze wpisuje do paszportu sterylizację/kastrację zwierzęcia. Jak juz Wasz zwierzę dostanie paszport, to należy do niego wpisywać szczepienia i odrobaczenia.

 3. Szczepienia i inne warunki przywozu zwierząt domowych
 4. Przed podróżą należy wszczepić zwierzęciu domowemu np. psu, kotu elektroniczny CHIP oraz jednocześnie zaszczepić zwierzę przeciw wściekliźnie. UWAGA! Jeśli zwierzę najpierw zostało zaszczepione, a potem zidentyfikowany za pomocą CHIPU, to należy ponownie zaszczepić przeciw wściekliźnie, przy czym ze względów zdrowotnych powtórne szczepienie może odbyć się po 21 dniach od pierwszego.
  UWAGA! Anglicy i Irlandczycy nie dopuszczają do stosowania u psów, kotów i fretek szczepionek rekombinowanych (technologia produkcji). Pytajcie zatem swoich weterynarzy, jaka szczepionką szczepią i czy jest to szczepionka rekombinowana. Następnie po upływie minimum 1 miesiąca od szczepienia należy pobrać krew w celu zbadania poziomu przeciwciał przeciw wściekliźnie. Krew pobiera lekarz weterynarii i wysyła próbkę do Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, gdzie takie badanie jest wykonywane. Termin oczekiwania na wynik - minimum 2 tygodnie. Koszt badania 277zł (na dzień 25.01.07) opłacony za zaliczeniem pocztowym zgodnie z informacją widniejącą na stronie internetowej.

  Przed przekroczeniem granicy (na 24 - 48h) pies powinien być odrobaczony i zabezpieczony przed kleszczami. Środek na robaki powinien zawierać prazikwantel. Natomiast do odrobaczenia i odkleszczania nie można użyć preparatu Stronghold.

  Ponadto należy wziąć pod uwagę, że przekroczenie granicy może się odbywać tylko w wyznaczonych miejscach, a jeśli zwierzę ma lecieć samolotem, to tylko wyznaczonymi liniami.

  Porty:

  • Dover Eastern Docks
  • Harwich, Parkeston Quay
  • Hull
  • Portsmouth
  • Southampton

  Lotniska:

  • Leeds
  • Edinburgh
  • Manchester
  • London Gatwick
  • Prestwick
  • Glasgow
  • Belfast
  • London Heathrow

  W Irlandii tylko Dublin ma uprawnienia do wpuszczania zwierząt.

  W przypadku przylotu do miejsca nie wymienionego na powyższej liście zwierzę zostanie przymusowo odtransportowane do jednego z w/w portów. Przed wyjazdem proszę się upewnić czy powyższe informację są nadal aktualne.

  UWAGA!
  Po spełnieniu tych wszystkich wymagań zwierzę będzie mogło podróżować do GB i z powrotem pod dwoma warunkami:

  1. terminowym podaniu kolejnego szczepienia, oraz
  2. zwierzę nie może odwiedzać "terytoriów zakazanych".