click here for English version

North East England

North West England

Part Of West Midlands

Part Of East Midlands

Carlisle

Carlisle

Carlisle jest miastem usytuowanym w Cumbrii, w północno - zachodniej Anglli. Liczy ok. 75,000 mieszkańców. Za czasów rzymskich znane było jako Luguvalium.

Jest położone 90 km na zachód od Newcastle-upon-Tyne, 115 km na północ od Lancaster i 145 km na południe od Glasgow, przy autostradach M6 oraz M74/A74, A6 do Penrith, A595 do zachodniej Cumbrii, A69 do Newcastle-upon-Tyne, A7 do Edynburga.

Miasto dysponuje połączeniami kolejowymi mi.in.: z Leeds, Newcastle i Glasgow.

Carlisle słynęło jako "ostatnie angielskie miasto przed Szkocją" lub też jako "pierwsze szkockie miasto za Anglią", stąd wybuchały o nie nieustanne spory. Dlatego też, w mieście został zbudowany w XI w. przez Williama Rufusa zamek obronny, który służył jako więzienie królewskie za czasów Królowej Mary.

W mieście, wzdłuż Stanwix, wznosi się rzymski Mur Hadriana i wiele innych pozostałości architektury rzymskiej. Historia miasta została doskonale udokumentowana w wartym odwiedzenia The Tullie House Museum. W Carlisle znajduje się też ogromna katedra (www.carlislecathedral.org.uk), której zachodnia część została zniszczona podczas najazdu Olivera Cromwella.

Główną ulicą handlowo - usługową w Carlisle jest The Lanes.

Miasto słynie również z "klątwy Carlisle", rzuconej w XVI w. przez arcybiskupa Dunbar'a z Glasgow przeciwko tzw. Border Reivers (rozbójnikom żyjącym m.in.: z kradzieży bydła).

Klątwa nie była wymierzona bezpośrednio w miasto ani w jego mieszkańców.

Z okazji obchodów nowego milenium, rada miejska zdecydowała o umiejscowieniu 14-tonowego granitowego kamienia pamiątkowego, na którym wyryte zostało wszystkie 1,069 słów klątwy.

W 1998 r., rozpoczeto kampanię przeciwko temu projektowi, łącząc z klątwą rozmaite kwestie, m.in.: powódź, która nawiedziła miasto, wystąpienie pryszczycy, rosnące bezrobocie i wiele, wiele innych. Sprawa usunięcia pamiątkowego kamienia wywołała w mieście duże kontrowersje.

Adres oficjalnej strony internetowej miasta to: www.carlisle.gov.uk