click here for English version

North East England

North West England

Part Of West Midlands

Part Of East Midlands

Chester

Chester

Chester jest stolicą hrabstwa Cheshire oraz dystryktu Chester w północno-zachodniej części Anglii, w pobliżu granicy z Walią. Miasto jest położone nad rzeką Dee. Liczy ok. 85,000 mieszkańców. Patronem Chester jest Św. Werburg.

Chester zostało założone przez Rzymian ok. 2000 lat temu. Było znane jako Deva lub Castra Devana i stanowiło bazę zaopatrzeniową dla wojsk Rzymu stacjonujących w okolicy. Po upadku cesarstwa zostało przejściowo opanowane przez Celtów, a następnie znalazło się pod kontrolą Anglów i Sasów. Po zajęciu kraju przez Normanów w 1066 roku, wybudowano w mieście zamek i katedrę. Oba budynki można oglądać do dziś.

Najważniejszymi zabytkami Chester są właśnie wspomniane Katedra i średniowieczny zamek, a także zabytkowe centrum miasta, kamienny most, progi wodne na rzece Dee, ruiny rzymskiego amfiteatru i doskonale zachowane średniowieczne mury obronne, z których najbardziej słynie miasto. Miejscem, które zdecydowanie warto odwiedzic jest Chester Zoo, które należy do najlepszych w Europie i jest drugim co do wielkosci ogrodem zoologicznym w Anglii, ustępując jedynie swojemu odpowiednikowi z Londynie.

Miastami bliźniaczymi Chester są francuskie Sens, niemieckie Loerrach, włoska Senigallia oraz amerykańskie Lakewood i Colorado.

Przez Chester przebiegają autostrady M53 z Liverpool, M56 w kierunku Manchester oraz A55, biegnąca wzdłuż wybrzeża północnej Walii do Holyhead i A483 do Wrexham.

Adres oficjalnej strony internetowej miasta to: www.chester.gov.uk.

Dużo ciekawych informacji na temat Chester można znaleźć tutaj: www.chestertourist.com