click here for English version

North East England

North West England

Part Of West Midlands

Part Of East Midlands

Crewe

Crewe

Crewe - miasto położone w hrabstwie Cheshire. Liczy ok. 67,7 tys. mieszkańców (dane z 200 r.) Miasto leży na południu hrabstwa Cheshire, w dystrykcie Crewe and Nantwich. Rozwój Crewe, które w roku 1831 miało tylko 70 mieszkańców, związany jest z koleją. W późnych latach 30. XIX w. firma Grand Junction Railway (GJR) wybudowała tu stację i zakłady naprawcze taboru kolejowego. W 1871 populacja miasta osięgnąła już liczbę 40 tys. mieszkańców. W latach 1946-2002 mieściła się tu fabryka samochodów Rolls-Royce, obecnie produkowane są tutaj pojazdy marki Bentley. Miastami bliźniaczymi Crewe są francuskie Mâcon oraz niemieckie Bischofsheim.

W mieście znajduje się ogromny park - Queen's Park. Teren do utworzenia parku został podarowany miastu przez London and North Western Railway. Ze stacji kolejowej w Crewe można dostać się do Londynu, Liverpool, Birmingham, Glasgow, Cardiff, Stoke-on-Trent i wielu innych miast.

Co ciekawe, Crewe jest miastem o procentowo największym udziale Polaków w całej ludności - na 67 000 mieszkańców przypada tutaj 5 000 Polaków.

Adres oficjalnej strony internetowej miasta to www.crewe-nantwich.gov.uk.
Na stronie można znaleźć (również w języku polskim) wiele przydatnych informacji na temat życia w miescie.