click here for English version

North East England

North West England

Part Of West Midlands

Part Of East Midlands

Knaresborough

źródło: Anglia. Praktyczny przewodnik, Pascal, Warszawa 2002

Knaresborough

Miasteczko znajduje się 6 km na wschodu od Harrogete, nad malowniczym wapiennym wąwozem rzeki Nidd. Stare kamienice, puby, sklepy i ogrody skupione są w jednym miejscu na zalesionym północnym brzegu rzeki, przeciętnej dwoma mostami: High i Low oraz zaskakującym wiaduktem kolejowym. Na szczycie skały górują nad okolicą ruiny normandzkiego zamku, wzniesionego na miejscu rzymskich i anglosaskich umocnień.

W czasie wojny domowej zrównały go z ziemią wojska Cromwella - z dawnej budowli zachowała się właściwie tylko XIV-wieczna baszta. To w tej wartowni schronili się rycerze Henryka II po zamordowaniu Tomasza Becketa w katedrze w Canterbury, tutaj też zatrzymano Ryszarda II, przewiezionego następnie do Pontefrack i zgładzonego w 1400 r. Miasto, co prawda, nie może pochwalić się licznymi zabytkami, jest jednak bardzo przyjemne. Przy Market Place działa apteka uważana za najstarszą w Anglii, istniejąca od 1720 r., oraz pub Blind Jack, nazywany tak na część miejscowego inżyniera Johna Metcalfe'a, który pomimo utraty wzroku zbudował w okresie rewolucji przemysłowej (XVIII w) wiele drów i mostów w całym kraju.

Poniżej miasta płynie wspaniała rzeka. Nad jej brzegami, wśród drzew, ciągną się ścieżki spacerowe. Kawiarnia Marigold zaprasza m.in. do stolików na zewnątrz. Latem można wybrać się na godzinną przejażdżkę po rzece, wypożyczyć łódkę lub rower. Dwóch najciekawszych atrakcji szukać należy na zachodnim brzegu rzeki.

W Mother Shipton's Cave w XVI w. mieszkała wróżbitka, która przewidziała klęskę hiszpańskiej Niezwyciężonej Armady, wielki pożar w Londynie, wojny światowe, samoloty, żelazne statki, ale pomyliła się nieco w najważniejszej przepowiedni dotyczącej końca świata -jaki zdaniem miał nastąpić w 1881 roku. Turyści również chętnie dążą do pobliskiego Petrifying Well, źródła pełnego przedmiotów codziennego użytku (rękawiczek, kapeluszy, płaszczy, zabawek), po których ścieka woda bogata w związki wapnia. Przedmioty stopniowo pokrywają się brązową skorupą, po kilku tygodniach twardniejącą na kamień. Jaskinia i źródło usytuowane są w okolicy, do której prowadzi XVIII- wieczny Long Walk. Biegnie on przez las, mijając liczne miejsca parkingowe, a zaczyna się tuż za High Bridge, na północ od miasta. Idzie się tam brzegiem rzeki, poniżej zamku.