click here for English version

North East England

North West England

Part Of West Midlands

Part Of East Midlands

LeedsKrótka historia Leeds

źródło: Anglia. Praktyczny przewodnik, Pascal, Warszawa 2002

Leeds

Leeds jest stolicą handlową hrabstwa Yorkshire oraz jednym z najszybciej rozwijających się miast w Wielkiej Brytanii. Miasto, uległo w ostatnich latach gwałtownym przemianom. Nadal widać typowo północny charakter ośrodka miejskiego, szczególnie na zniszczonych przedmieściach, ale z wiktoriańskiego centrum usunięto brud oraz sadzę. Miasto obecnie przeżywa boom finansowy, administracyjny i kulturalny. Leeds to dawny ośrodek targowy - średniowieczni mnisi z sąsiedniego Kirkstall Abbey (opactwo) handlowali tutaj wełną. Dzięki rozwojowi techniki w XVIII w. - budowie kanałów oraz wynalezieniu maszyny parowej - miejscowe chałupnictwo przerodziło się w przemysł z prawdziwego zdarzenia. Rozkwit przemysłu postępował szybciej niż rozwój infrastruktury, dlatego miasto, którego ludność zwiększała się lawinowo, na długo zyskało opinie ponurego. Fortuny mnożyli tylko baronowie tekstylni. W 1847 r. Karol Dickens pisał o Leeds "najstraszliwsze i jedno z najpaskudniejszych miejsc, jakie znam". Do niedawna pod tym stwierdzeniem podpisałoby się wielu turystów.

Dziś jednak poprawił się transport, a wielkie sprzątanie i program renowacji zespołu urbanistycznego stały się jego współczesną wizytówką. Najbardziej rzucającym się w oczy znakiem zmian są późno otwierane kawiarnie, bary, kluby, eklektyczne restauracje i dom towarowy Harveya Nicholsa. Odżyły zrujnowane kiedyś dzielnice i zasłynęły z gwarnego życia nocnego. Leeds od dawna pełniło rolę ważnego ośrodka kulturalnego w tym regionie Anglii. Działa tu Opera North oraz słynny West Yorkshire Playhouse. Co trzy lata odbywa się międzynarodowy konkurs pianistyczny, zaliczany do najważniejszych imprez tego typu na świecie. Obiektami godnymi uwagi są Royal Armouries (Zbrojownia Królewska), City Art Gallery (Miejska Galeria Sztuki) z najlepszą, poza Londynem, kolekcją XX-wiecznej sztuki brytyjskiej, oraz Leeds City Museum (Muzeum Miasta Leeds), Armley Mills Museum (Muzeum Fabryk Bronii), obydwa koncentrujące się na historii miasta. W okolicy można zwiedzać ruiny Kirkstall Abbey oraz jedna z najpiękniejszych georgiańskich rezydencji w Anglii, Harewood House.


Przyjazd do Leeds z Polski

Leeds

Do Leeds można się dostać samochodem, samolotem czy autobusem z Polski (np. Międzynarodowymi Liniami Autokarowymi - ORBIS Transport).

W dziale Linki zamieściliśmy listę najpopularniejszych tanich linii lotniczych oraz lotnisk w UK. Ze względu na bardzo szybki rozwój rynku lotniczego w Polsce nie podajemy dokładnych wskazówek na temat tego w jaki sposób najłatwiej i najtaniej znaleźć się w Leeds. Zachęcamy do sprawdzenia aktualnych połączeń u przewoźników.

Zobacz mapę dojazdu do lotniska Leeds-Bradford w serwisie lotmapa.pl

lotmapa.pl

Odpowiednikiem dawnego polskiego PKS-u, który oferuje usługi transportowe na terenie UK jest firma National Express, za pomocą, której można dotrzeć do Leeds z każdego zakątka Wielkiej Brytanii. Przewoźnikiem godnym polecenia (głównie ze względu na oferowane ceny) jest MegaBus, który posiada połączenie pomiędzy Londynem i Leeds.


Komunikacja miejska i informacja

Leeds

Autokary i autobusy przyjeżdżają do Leeds na Dworzec Autobusowy i autokarowy (z Leeds Bradford International Airport autobus do centrum Leeds kosztuje ok. £2, dojazd zajmuje ok. 50 min.), który zajmuje spora przestrzeń na wschód od centrum, z tylu Kirgate Market, blisko West Yorkshire Playhouse. Zatrzymują się tutaj autobusy lokalne oraz National Express.

Komunikacja miejska w Leeds jest bardzo dobrze zorganizowana. W mieście konkuruje ze sobą kilka dużych firm transportowych takich jak np.:

Ceny biletów autobusowych są bardzo zbliżone. Aktualne ceny w First TT można znaleźć tutaj.

Kliknij aby powiększyć

Schemat linii autobusowych należących do First Transforming Travel.
(kliknij aby powiększyć)


Kliknij aby pobrać
Pobierz
(324KB)

Mapa Leeds, na której naniesiono trasy wszystkich autobusów kursujących po mieście.

Plik w formacie PDF. Jeśli nie masz żadnego programu do otworzenia tego typu plików, ściągnij darmowego Adobe Acrobat Readera ze strony producenta.

Autobusy mają przystanki w całym miescie. Szczegółowymi i aktualnyumi informacjami o komunikacji lokalnej dysponuje Metro Travel Centre, przy dworcu autobusowym, które posiada również rozkłady jazdy wszelkich lokalnych środków transportu.

Centrum Leeds

Leeds

Centrum Leeds dzieli się wyraźnie na trzy części. Pierwsza z nich tworzą, usytuowane na wzgórzach na północnym zachodzie uniwersytety. Sąsiadują z przyjemnymi terenami zielonymi, które w latach 60' XXw. Otoczono brzydkimi budynkami. Ponownie rozkwitłe życie handlowe najbardziej widać na zatłoczonych deptakach na południe od ulicy Headrow, gdzie budynki wiktoriańskie i edwardiańskie, arkady i place targowe lśnią od reklam i szyldów renomowanych firm. Niżej, przy kanale Leeds-Liverpool, stoją przebudowane z postindustrialną elegancją magazyny i arkady kolejowe. Na spacer z przewodnikiem można się wybrać w większość śród i niedziel (IV-X, 14.00, koszt £2.50) wycieczki wyruszają sprzed biura informacji turystycznej.

Przez lata City Square (plac miejski) naprzeciwko dworca kolejowego, nie był w Leeds niczym szczególnym, jednak zmieniło się to dzięki otaczającym go budynkom, które odnowiono w eleganckim stylu (m.in. Queen's Hotel i dworzec kolejowy North Concourse). Plac zamknięto także dla ruchu kołowego. Przy deptakach mają powstać kafejki z ogródkami, pomniki, być może, zostaną przeniesione, jedynie Edward, Czarny Książe i lampy gazowe z brązu w kształcie nimf najprawdopodobniejarny Książe i lampy gazowe z brązu w kształcie nimf najprawdopodobniej unikną przeprowadzki.

Z placu niedaleko jest do Headrow, gdzie nie da się nie zauważyć ratusza (Town Hall), jednego ze wspanialszych przykładów XIX-wiecznej architektury miejskiej w kraju. Architekt Cuthbert Broderick stworzył klasyczne arcydzieło: ogromną budowlę ze wszystkich stron otacza kolumnada, strzegą jej białe lwy, a wieńczy wieża z zegarem oraz rzeźby symbolizujące przemysł, sztukę, muzykę i naukę. Warto wejść do środka choćby na filiżankę herbaty do Victoria Tearooms, skąd można podziwiać wspaniałe widoki. Idąc dalej w górę Calverley St, dociera się do Millennium Square - placu, na którym organizowane są letnie przedstawienia teatralne i koncerty muzyczne dla 2.5 tys. widzów.

Leeds

Art Gallery ulokowała się w sąsiedztwie, przy Headrow. Większość ludzi tłoczy się jednak przy pełnych sklepów, lśniących arkadach, usytuowanych nieco dalej po obu stronach Briggate. XIX-wieczny pasaż wykończony marmurem, mahoniem, zdobiony witrażami i mozaikami został wspaniale odrestaurowany i obecnie mieści najlepsze sklepy i firmy współczesnego Leeds. Najwspanialej chyba prezentuje się zalany światłem Victoria Quarter ze sklepami znanych projektantów, wśród których króluje Harvey Nichols. Jeśli ktoś z nadmiaru wrażeń wywołanych niebotycznymi cenami chciałby ochłonąć w jakiejś modnej kawiarni, Espresso Bar lub Fourth Floor Caffe Bar, powinien pamiętać, ze i tam ceny rzucają na kolana.

W odnowionym, wspaniałym edwardiańskim budynku po przeciwnej stronie Vicar Lane mieści się Kirkgate Market, największa hala targowa północnej Anglii, kontynuująca tradycje średniowiecznych targów wełnianych, dzięki którym Leeds wyrosło na ośrodek przemysłu tekstylnego. Za budynkiem jest tez targ pod gołym niebem. Nawiasem mówiąc to właśnie tutaj w 1884 r. Michael Marks ustawił stragan z wywieszką "Nie pytaj o cenę, wszystko kosztuje pensa". Był to początek historii sieci domów towarowych Marks&Spencer. Przy końcu ulicy, na rogu Vicar Lane i Duncan Street wznosi się Corn Exchange (Giełda Zbożowa). Zwieńczony kopułą okrągły budynek został zbudowany w 1863r. projekt opierał się projekcie paryskiej giełdy zbożowej. Obecnie jest to modne miejsce handlu biżuterią, odzieżą, meblami, akcesoriami muzycznymi, w weekendy otwiera się dodatkowe stoiska rzemieślnicze. Niedaleko stad Exchange Quarter, pod arkadami kolejowymi przy Assembley Street oraz przy Call Lane, tworzy ciąg nowoczesnych kafejek i restauracji w znakomicie odrestaurowanych budynkach.