click here for English version

North East England

North West England

Part Of West Midlands

Part Of East Midlands

Liverpool

Opracowała Agnieszka UściakLiverpool to miasto położone na północo-zachodnim wybrzeżu Anglii, w hrabstwie Merseyside nad rzeką Mersey, w pobliżu Morza Irlandzkiego. Liczy około 500 tyś. mieszkańców. W roku 2007 miasto obchodziło 800-lecie istnienia, natomiast w 2008 zostało ogłoszone Europejską Stolicą Kultury. Jest to niewątpliwie najlepszy okres do odwiedzenie kolebki Beatlesow, The Reedsow i nie tylko.

Z kart historii

Liverpool

Miasto zostało założone w 1207 roku z edyktu Króla Jana bez Ziemi. Z racji dostępu do Morza Irlandzkiego, Liverpool szybko zyskał na znaczeniu, stając się drugim po Londynie największym ośrodkiem handlowym w Wielkiej Brytanii. Wraz z rozkwitem handlu morskiego zaczęło rozwijać się rzemiosło i przemysł taki jak kowalstwo czy takielarstwo. Do rozwoju miasta niewątpliwie przyczynił się handel afrykańskimi niewolnikami oraz ukończenie pierwszego na świecie mokrego doku - "Albert Docks". W trakcie drugiej wojny światowej Liverpool ucierpiał najbardziej z wszystkich miast brytyjskich. To właśnie tutaj znajdowała się główna kwatera wojsk brytyjskich podczas Bitwy o Atlantyk. Miasto doświadczyło wielu ataków z powietrza, które poczyniły ogromne spustoszenia. Głównym celem bombardowań były doki i magazyny. Wspomnieniem tych wydarzeń było zamknietę w lutym 2006 roku Muzeum Okrętów Wojennych (Historic Warship Museum) na półwyspie Wirral. Muzeum posiadało największą w Wielkiej Brytanii kolekcję okrętów z XX wieku.

Po wojnie zaczęto odbudowywać miasto i jego świetność. W latach 50-tych Liverpool ponownie stał się drugim najważniejszym portem na całym świecie ze względu na import i eksport towarów oraz liczbę pasażerów. Kolejne lata były raczej trudnym dla Liverpoolu okresem bezrobocia i stagnacji gospodarczej. Jednak już w latach 80-tych miasto wyszło z kryzysu i dzięki licznym inwestycjom oraz gościnnym i przyjaznym mieszkańcom nazywanym "scousers" stało się jedną z najpopularniejszych metropolii odwiedzanych w czasie weekendowych wypraw.

Architektura

Liverpool

Liverpool znany jest ze wspaniałej architektury. Majestatyczne budynki Trzech Gracji - Cunard, Port of Liverpool oraz Royal Liver, niegdyś symbolizowały potęgę brytyjskiego imperium. Ta ostatnia budowla, będąca pierwszym wieżowcem w Wielkiej Brytanii została zaprojektowana przez Waltera Thomasa i ukończona w 1911 roku. Szczyt Royal Liver wieńczą olbrzymie, mierzące 6 metrów ptaki - Liver Birds - symbol Liverpoolu. Zgodnie z legendą, dzień w którym odlecą będzie ostatnim dniem miasta.

Prawdziwe architektoniczne perełki znaleźć można spacerując ulicą Hope. Po pierwsze jest to największa w Europie anglikańska świątynia, bazylika Liverpool Cathedra, po drugie Metropolita Cathedral. To tam w każdą niedzielę o godzinie 13.00 odbywa się msza w języku polskim.

Architektonicznymi cudami są też: St. George's Hall - jeden z najpiękniejszych na świecie budynków neoklasycznych, największa poza granicami Chin brama chińska, czy Rada Miasta - Liverpool Town Hall - jeden z najstarszych budynków w mieście.

Kultura

Pod względem liczby muzeów i galerii Liverpool ustępuje tylko Londynowi. Duża ich część oferuje bezpłatny wstęp. Do godnych polecenia jest: The Walker - muzeum sztuki oraz zdobnictwa, World Museum Liverpool - interaktywne wystawy z dziedziny archeologii, etnologii i biologii, Tate Liverpool - największe poza Londynem centrum sztuki współczesnej, FACT - The Foundation for Art. And Creative Technology - centrum sztuki wizualnej, The Merseyside Martime Museum mieszczące się w historycznych budynkach Albert Dock, Slavery Museum - muzeum niewolnictwa.

Wielbiciele teatru muszą odwiedzić Everyman Playhouse, Unity czy najbardziej znane Empire prezentujące klasyczną sztukę oraz nowoczesne przedstawienia muzyczne.

Dla znawców muzyki klasycznej obowiązkowym punktem programu jest wizyta w Liverpool Philharmonic Hall, gdzie pod dyrygenturą Vasily Petrenki gra jedna z najstarszych orkiestr na Świecie - Royal Liverpool Philharmonic Orchestra.

Muzyka

Autorzy sławnej Księgi Guinessa przyznali temu imponującemu miastu miano "Światowej Stolicy Popu" jako, że właśnie tu powstało najwięcej hitów zajmujących pierwsze miejsce na listach przebojów. Na Ulicy Mathew w centrum miasta znajduje się Liverpoolska Ściana Sławy (Liverpool's Wall of Fame) przedstawiająca 54 hity z pierwszych miejsc list przebojów od roku 1952.

To w Liverpool narodzili się Fab Four, Frankie Goes to Hollywood, Echo, Elvis Costello czy Atomic Kitten.

Beatlesomania

Liverpool

Jeżeli zajmujemy się sceną muzyczną, to nie sposób napomknąć o jednym z największych zespołów na świecie - The Beatles. W Liverpoolu na każdym kroku można spotkać fanów słynnej czwórki, którzy przyjeżdżają tu z całego świata by odwiedzić kultowe miejsca takie jak choćby Cavern Club przy ulicy Mathew, gdzie muzycy zadebiutowali 21 lutego 1961 roku i poznali Briana Epsteina, ich przyszłego menedżera. Dużą popularnością cieszy się również The Beatles Story - muzeum poświęcone historii Beatlesów. Można tu obejrzeć pamiątki z różnych okresów działalności słynnej czwórki, tj: stare single, pierwsze sceniczne mundurki, instrumenty muzyczne czy fotografie jak również rekonstrukcję Klubu Cavern oraz pokój z białym fortepianem, które stanowiło tło do teledysku "Image" Johna Lennona.

W Liverpoolu można również zwiedzić domy, w których mieszkali i wychowywali się Sir Paul McCartney (20 Fortlin Road) oraz John Lennon (Mendips). Przechadzając się ulicą Penny Lane warto przyjrzeć się bliżej salonowi fryzjerskiemu i remizie strażackiej, które zainspirowały muzyków do napisania piosenki pod tym samym tytułem.

Każdego roku, w ostatnich dniach sierpnia, na ulicach Liverpool odbywa się festiwal poświęcony Beatlesom. Podczas International Beatle Week w każdym zakątku miasta można usłyszeć "She loves you", "Yellow Submarine", "Hey Jude" i inne przeboje Beatlesów.

Nocne życie

Liverpool tętni życiem. Mnóstwo pubów, barów i dyskotek przyciąga rzesze turystów i mieszkańców bawiących się do późnych godzin nocnych. Warto zajrzeć do Alma de Cuba na ulicy Seel - kubańskiej restauracji znajdującej się w dawnym polskim kościele. Do dziś miejsce to jest popularnie nazywane "polskim kościołem". W samym Albert Dock znajduje się 12 barów i restauracji. W mieście można skosztować specjałów z całego świata, od kuchni azjatyckiej, przez hinduską, śródziemnomorską a na rosyjskiej kończąc.

Sport

Liverpool

Liverpool to przede wszystkim klub piłkarski FC Liverpool, (The Reeds) który powstał w 1892 roku i miesci się na słynnym stadionie Anfield. FC Liverpool to jeden z najbardziej utytułowanych klubów europejskich. The Reeds 18 razy zdobywał mistrzostwo Anglii oraz 7 Puchar Anglii, 5-krotnie Puchar Europy i 3-krotnie Puchar UEFA (1973, 1976, 2001) oraz został najlepszym klubem piłkarskim w Europie. W latach od 2001 do 2007 barw Liverpoolu bronił jak dotychczas jedyny Polak, Jerzy Dudek. Hymnem The Reeds jest przebój musicalowy Oscara Hammersteina II i Richarda Rogersa noszący nazwę You'll Never Walk Alone. Kibice Liverpool FC wpisali się do Księgi Rekordów Guinessa jako najgłośniejsi kibice na świecie.

30 lipca 2004 roku Liverpool otrzymał pozwolenie na budowę nowego stadionu na 61 tyś miejsc znajdującego się w Parku Stanley, zaledwie kilkaset metrów od Anfield. Budowa nowego obiektu pochłonie astronomiczną kwotę 180 mln funtów.

Drugim uznanym klubem piłkarskim jest Everton FC (The Toffees) mieszczący się w Goodison Park. Klub od 1954 nieprzerwanie gra w Premier League. Everton jest jednym z 12 klubów-założycieli ekstraklasy angielskiej ligi piłki nożnej w 1888.

Oprócz piłki nożnej Liverpool zawsze znany był ze świetnych bokserów. To tutaj wychowali się krajowe i międzynarodowe sławy pięściarstwa: John Conteh, Alan Rudkin czy Paul Hodkinson.

I innych dziedzin sportu warto zwrócić uwagę na rozgrywki tenisa, golfa czy krykieta czy Grand National na Aintree - najbardziej znane na świecie wyścigi konne przyciągające każdego roku 80,000 widzów oraz miliony przed ekrany telewizorów.

Edukacja

W mieście znajdują się trzy uniwersytety: Liverpool University, John Moore University i Hope University. Siedzibę ma też LIPA - The Liverpool Institute of Performing Art, kształcąca adeptów szeroko pojmowanej sztuki, tj. aktorów, tancerzy, muzyków czy nauczycieli. Patronem szkoły jest Sir Paul McCarney.

Zakupy

W poszukiwaniu popularnych marek ubraniowych wart wybrać się do centrum. Odnajdziemy tam sklepy takich firm jak: GAP, Zara, Next, Top Shop, Nike, River Island i wiele innych. To właśnie tutaj mieści się popularny butik Cricket, gdzie zakupy robi Victoria Beckham i inne żony i narzeczone piłkarzy.

Liverpool One to nowe centrum handlowo-turystyczne zajmujące powierzchnię 28 stadionów piłkarskich i mieszczące 160 fantastycznych sklepów, kawiarenek i restauracji oraz 14-salowe kino Odeon i dwa stylowe hotele, parking na 3000 samochodów oraz park. £900 milionowy projekt na ulicy Paradise będzie największym w Europie centrum handlowo - turystycznym. Jego otwarcie przypada na 2008 rok.

Transport

Liverpool

Liverpool to ważny węzeł kolejowy, drogowy i lotniczy, o znakomitej komunikacji nie tylko ze stolicą i pobliskim Manchester, ale z całą Anglią oraz północną Walią i południową Szkocją. Z miastem Birkenhead łącza go dwa tunele pod rzeką Mersey.

Lotnisko Johna Lennona oddalone jest o 9 mil od centrum miasta. Autobusy kursują przez całą dobę. Można się tam dostać autobusem numer 80A, 81A, 82A, 86A, 48A, 86N (nocny) oraz jeżdżącym bezpośrednio Airlink 500 (bilet kosztuje £2.50). Dojazd taksówka zajmuje około 20 minut i kosztuje około £15.

Z lotniska jeździ bezpośredni autobus do Manchesteru - Airlink 700. Podróż trwa 75 minut a bilet kosztuje £7 (ulgowy £3.50).

Z Liverpool można polecieć do ponad 60-ciu miast. Tanie linie lotnicze latają do 8 miast Polski: Bydgoszczy, Wrocławia, Gdańska, Katowic, Krakowa, Łodzi, Poznania i Warszawy.

Liverpool ma doskonałe połączenie kolejowe (Liverpool Lime Street Station). Pociąg do Manchesteru odjeżdża co 10-15 minut a kurs trwa około godziny. Dojazd do Londynu to zaledwie 2,5 godziny.

Z Liverpool można się dostać drogą wodną (Norfolk Line) do Dublina, Belfastu i Isle od Man. Niezapomnianym przeżyciem jest rejs statkiem po rzece Mersey.

Polskie więzi

Wraz ze wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej wielu rodaków przyjechało do Wielkiej Brytanii. Społeczność polonijna w Liverpool jest bardzo rozbudowana i prężnie działająca. Polacy w Liverpool mieszkają przede wszystkim w takich dzielnicach jak Kensington, Wavertree czy Walton. Pokój dwuosobowy kosztuje średnio 50-80 funtów tygodniowo, wynajem dwupokojowego mieszkania to koszt co najmniej 500 funtów. W mieście znajdują się polskie sklepy oferujące specjały dla stęsknionych za domem obywateli. Działają polskie kluby i dyskoteka.

Praca w Liverpool

W roku 2002 Liverpool miał ponad 10% bezrobocie, w chwili obecnej wynosi ono 5,3%. Polacy najłatwiej mogą znaleźć pracę jako budowlańcy, kierowcy autobusów, kelnerzy, barmani, kucharze, pracownicy fabryk i magazynów. Ci, którzy operują dobrą znajomością języka angielskiego mogą znaleźć zatrudnienie w centrach obsługi klienta lub jako tłumacze czy lektorzy języka angielskiego.

Pracy można szukać w Job Centre, lokalnej prasie oraz w ponad 60-ciu agencjach rekrutacyjnych.

Linki do innych stron o Liverpool