click here for English version

North East England

North West England

Part Of West Midlands

Part Of East Midlands

Manchester - home of dreams.

Artykuł na podstawie www.wikipedia.com napisała Katarzyna KucabaManchester to drugie po Londynie najbardziej znane miasto w Anglii. Prawie każdy słyszał o słynnej drużynie piłkarskiej Manchester United i jej sławnych graczach. Stąd kiedy nazwa Manchester obija się o nasze uszy coś zaczyna świtać nam w głowach... A cóż jeszcze można powiedzieć o słynnym mieście Manchester. Zacznijmy od początku.

Położenie geograficzne

Manchester

Manchester to miasto centralne większego geograficznie obszaru zwanego Greater Manchester na który składają się miasta Manchester, Stockport, Trafford, Salford, Wigan, Oldham, Rochdale, Bolton, Bury i Tameside. Z tego względu często słyszy się, że jest to drugie co do wielkości miasto w Anglii lecz prawda jest nieco inna. Samo miasto centralne liczy tylko 452 tysięcy mieszkańców ale już jako aglomeracja miejska (konurbacja) Greater Manchester ma ich aż 2.240.230. Stawia ją to na trzecim miejscu w Anglii, zaraz po aglomercjach miejskich Londynu i Birmingham. Funkcjonuje tu jeszcze jeden termin, strefa miejska (urban zone) gdzie Greater Manchester dumnie zajmuje drugie miejsce w UK, jako największa strefa miejska, i czternaste w Europie jako najbardziej zaludnione strefa miejska.

Granice GM wyznaczają: od północy hrabstwo Lancashire, od poludnia i poludniowego zachodu hrabstwo Cheshire, od poludniowego wschodu Derbyshire, na zachód to Meyerside na północny wschód to West Yorkshire. Obszar, który zajmuje Greater Manchester to 1.276 km2.

Historia

Nazwa Manchester wywodzi się od starorzymskiego Mamucium (mamm - pierś) i anglo-saksońskiego ceaster - miasto.

Manchester został założony przez Rzymian, którzy w latach siedemdziesiątych naszej ery wybudowali fort Mamucium u zbiegu ulic prowadzących do Chester, Yorku, Buxton, Ribchester i Melandry. Ruiny tego obiektu do dziś można oglądać w Castlefield w centrum Manchesteru. Panowanie Rzymian w tej okolicy zakończyło się w V wieku a w 1066 miał miejsce podbój Mamucium przez Normandów. Około XIV wieku do miasta przybyli Flemiszowie, którzy zbudowali tu podstawy przemysłu włókienniczego.

Podczas rewolucji przemysłowej w XIX wieku Manchester stał się głównym ośrodkiem przemysłu włókienniczego, nazywany był nawet Cottonopolis lub Warehouse City - Miasto Magazyn. Był to zaledwie początek kariery tego miasta. Wraz z rozwojem włókiennictwa zaczęto produkować maszyny dla wszelkiego rodzaju przemysłu oraz różnego rodzaju substancje chemiczne przydatne w wytwórnictwie. Zaczęto otwierać firmy ubezpieczeniowe i banki aby wesprzeć rozwijający się tu handel i przepływ gotówki. Zbudowano pierwszą koleję międzymiastową łączącą Manchester z Liverpool i rozbudowano system kanałów aby umożliwić firmom transportowym dostawy do wciąż rozrastającego się miasta. W Trafford Park została otworzona pierwsza na świecie posiadłość przemysłowa. Do 1835 Manchester stał się pierwszym i największym na świecie miastem przemysłowym.

Jednocześnie to tutaj wzrastały myśli i ruchy społeczne tego okresu. Friedrich Engels spędził tu większość swego życia a obserwacje jakie prowadził stały się podstawą do napisania słynnego dzieła "Warunki pracy klasy robotniczej w Anglii w 1844". Zakładano pierwsze związki zawodowe, formowała się brytyjska Labour Party i ruch sufrażystek. Manchester stał się ośrodkiem nowej myśli, nowych grup i klas społecznych, nowych rozwiązań przemysłowych, grup religijnych i form organizacji pracy. Powstało wtedy powiedzenie: "Co Manchester robi dziś, reszta świata robi jutro".

Jednak obydwie wojny światowe bardzo spowolniły proces rozwoju miasta a w 1968 roku zamknięto handel wymienny bawełną na której opierał się funkcjonujący tu przemysł. Następnie na skutek reform Margaret Tatcher cała produkcja i handel przeniosły się za granice. Z obliczeń wynika, że w latach 1961 - 1983 w Manchesterze utracono 150 tysięcy miejsc pracy w przemyśle.

Manchester

Proces odnowy miasta i ponowne inwestycje w jego rozwój zaczęły się w latach 80-tych poprzez zbudowanie Metrolink, MEN Arena, Salford Quays i Bridgewater Concert Hall. W 1996 roku miały miejsce zamachy bombowe zorganizowane przez IRA, które zniszczyły Manchester na sumę 50 milionów funtów. Jednak rekompensaty wypłacone przez rząd brytyjski na odbudowę miasta i handlu sięgnęły 400 milionów funtów co wraz z reklamą miasta jako gospodarza XVII Commonwealth Games przyczyniło się do wzrostu atrakcyjności i zapoczątkowało jego odnowę. Powstało Printworks i Manchester Arndale Centre, czyli największe centrum zakupowe w UK oraz Trafford Centre, największy kompleks zakupowy w Europie z ponad 10 tysiącami miejsc parkingowych, który cały czas się rozbudowuje. Odnawiano stare budynki i przekształcano je w nowoczesne apartamenty. W 2006 roku ukończona została Beetham Tower, najwyższy budynek poza Londynem, którego pierwsze 23 piętra to Hilton Hotel uwieńczoy barem widokowym (sky bar) na cały Manchester a następne 24 piętra to luksusowe apartamenty. W styczniu 2007 został ogłoszony kolejny wielki projekt mający na celu podniesienie profilu miasta - Superkasyno, ale wskutek politycznych zagrywek te plany jak na razie nie zostały wprowadzone w życie.

Dziś Manchester przez wielu jest uważany za drugie miasto Anglii. Twierdzi tak międzynarodowa prasa, brytyjska opinia publiczna i członkowie rządu. Pod uwagę bierze się kulturowe i historyczne osiągnięcia oraz rozbudowę i modernizację miasta.

Kultura i sztuka

Manchester

Wbrew temu czego moglibyśmy się spodziewać po przemysłowym i nastawionym na zysk Manchesterze w latach 80 tych nastąpił tu prawdziwy rozkwit muzyki niezależnej (Indie). Powstały znane grupy takie jak The Smiths, Joy Division, New Order, Happy Mondays a później Oasis i The Stone Roses. Grupy te stały się znane jako wywodzące się z kręgu Madchester zorientowane wokół zburzonego niedawno klubu The Hacienda. Być może dlatego w Manchesterze znajduje się największa w Europie sala koncertowa Manchester Evening News Arena, która może pomieścić około 21 tysięcy osób. Inne sławne sale to Manchester Apollo i Manchester Academy gdzie regularnie odbywają się koncerty największych gwiazd muzyki światowej jak na przykład Enrique Iglesias, Spice Girls, Take That, Alicia Keys, Kylie Minogue czy Celine Dion.

W mieście znajduje się również Opera House, Dancehouse Theathre, Palace Theatre, szereg kin komercyjnych i niezależnych. Odbywają się festiwale filmowe, przeglądy teatralne i kinowe.

Jeśli chodzi o architekturę to jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków, a jednocześnie najwyższym w mieście jest Beetham Tower, gdzie mieści się Hilton Hotel, sky bar i apartamenty. Bogata historia miasta w czasach rewolucji przemysłowej zostawiła po sobie ślad w postaci wiktoriańskich budynków z czerwonej cegły, które dominują w nowoczesnym krajobrazie. Jedną z najsławniejszych rzeźb Manchester jest B of the Bang, czyli B jak Bum przed miasteczkiem sportowym Sportcity wybudowanym z okazji Commonwealth Games w 2002 roku. Rzeźba ta jest jedną z najwyższych w UK i mierzy 56 metrów. Jej nazwa pochodzi od słów sprintera Linforda Christie, który stwierdził że zaczyna swój wyścig nie na odgłos wystrzału z pistoletu ale już na pierwszą jego literę, czyli B jak Bum.

Sport

Manchester

Swoją siedzibę ma tu jedna z najsławniejszych drużyn piłkarskich na świecie Manchester United, której sportowe gwiazdy takie jak Wayne Rooney i Cristiano Ronaldo oraz charyzmatyczny i niezwykle skuteczny menadżer Alex Fergusson są znane prawie każdemu w i poza granicami UK. Manchester oprócz tego posiada jeszcze jedną drużynę Manchester City, która również spisuje się bardzo dobrze w tabelach ligowych. Stadion MU na Old Trafford jest największym w UK i może pomieścić 76 tysięcy widzów a stadion MC mieści 48 tysięcy. Siedziby obydwu drużyn są udostępnione zwiedzającym, których tu nie brakuje.

W 2002 roku Manchester był gospodarzem Commonwealth Games i w związku z tym wybudowano szereg obiektów sportowych w mieście, między innymi Sportcity, Manchester Aquatics Centre i inne.

Edukacja

W mieście znajdują się dwa duże uniwersytety: Manchester Metropolitan University i University of Manchester. Ten drugi stał się największym w UK po tym jak połączone zostały dwa ośrodki edukacyjne: UMIST i Victoria University of Manchester w 2004 roku. Jego częścią jest również Manchester Business School, która jako pierwsza w UK utworzyła kursy MBA w 1965 roku. Oprócz tego w Manchesterze znajduje się także znana szkoła muzyczna Royal Northern College of Music, uniwersytety w Salford i Bolton oraz szereg college'y (MANCAT, City College, North Area Colleg), które oferują bogaty wybór zajęć.

Biznes

Manchester od zawsze był pionierem osiągnięć przemysłowych i ekonomicznych i w XXI wieku bynajmniej nie zwalnia tempa. Usługi profesjonalne i finansowe, media i kultura, komunikacja i manufaktura to dziś główne obszary działalności ekonomicznej. W jednym z największych ośrodków finansowych w Europie zatrudnionych jest więcej niż 15 tysięcy osób i znajduje się tu ponad 60 instytucji bankowych. Jest to również jeden z największych ośrodkow handlowych, którego przychody znajdują się na czwartym miejscu w UK. Nic więc dziwnego, że miasto zostało uznane w 2007 roku za najlepsze miejsce do rozpoczęcia działalności biznesowej. Na poszukujących pracy czeka tu wiele agencji pośrednictwa pracy, które skupiają się w centrum miasta ale i nie tylko. Informacje o nich można znaleźć na stronach www.localrecruit.co.uk lub www.agencycentral.co.uk.

Transport

Manchester

Na południe od centrum miasta znajduje się Manchester Airport, które obsługuje loty do ponad 200 miejsc w Europie, Ameryce Północnej, Karaibach, Afryce, Azji i na Środkowym Wschodzie. Lata tu 90 linii lotniczych z trzech terminali. W 2006 roku przez lotnisko przewinęło się 22 miliony pasażerów co czyni je jednym z najbardziej ruchliwych w UK.

W centrum miasta znajdują się dwie stacje kolejowe Victoria Station i Manchester Piccadilly. W 1992 roku otworzono Metrolink, nazywany tu "lekkim systemem kolejowym" a w Polsce odpowiadałby on raczej pojęciu tramwaj, który jeździ do trzech dzielnic Manchesteru: Eccles, Altrincham i Bury.

Po mieście jeździ wiele autobusów głównie obsługiwanych przez firmę Stagecoach, ale na wydzielonych trasach jeżdzą też autobusy First, Arriva i Finglands.

Obwodnica w Manchesterze to M60, którą jednak można dostać się do miasta. Łączy się ona z M56 w strone lotniska i Chester, M61 do Bolton, Preston, M62 do Liverpool, na zachód i do Leeds na wschód, M66 do Bury i M67, która powinna prowadzić do Sheffield, ale nigdy nie została dokończona. Wewnętrzna droga główna to A57 znana jako Mancunian Way, która biegnie na południe od centrum miasta.

Jedną z atrakcji miasta jest także system kanałów, który obejmuje Kanał Manchester, Bury i Bolton, Kanał Rochdale, Manchester Ship Canal wpływający do morza, Kanał Bridgewater, Kanał Ashton oraz Kanał Leigh łączący się z Kanałem Leeds Liverpool. Są one używane głównie w celach rekreacyjnych, jednak w przystani w Castlefield można zaobserwować barki mieszkalne dla miłośnikow tego stylu życia.

Gay Village

Manchester

Opisując Manchester nie sposób nie wspomnieć o dwóch bardzo charakterystycznych dzielnicach miasta, które wyróżniają go spośród wielu innych. Jedną z nich jest Gay Village, czyli wioska gejów, która jest jedną z największych i najstarszych w Europie i jest chętnie odwiedzana przez heteroseksualistów. Mieści się tu wiele popularnych klubów zlokalizowanych w odnowionych magazynach z okresu rewolucji przemysłowej tuż nad sławnymi kanałami. Raz w roku, w ostatni weekend sierpnia, odbywa się parada Gay Pride podczas której ma miejsce wiele aukcji dla celów charytatywnych a zabawa trwa przez okrągłe 48 godzin.

Chinatown

Manchester

Tuż po drugiej stronie ulicy od Gay Village znajduje się Chinatown ozdobiona imponującym łukiem chińskim, gdzie mieści się mnóstwo chińskich restauracji, bufetów i knajp, na ulicach można usłyszeć rozmowy w języku chińskim a w połowie lutego hucznie obchodzi się tu początek nowego roku wedlug chińskiego kalendarza. Wśród tłumów odwiedzających można zauważyć chińskie smoki, które rytualnie wstępują do każdej ze zlokalizowanych tu restauracji aby swoim tradycyjnym tańcem zagwarantować im szczęście w interesach. W całym centrum miasta znajdują się lampiony a na głównych placach odbywają się pokazy sztuk walki, wystawy sztuki chińskiej i festiwale. Dźwięki orientalnej muzyki unoszą się nad miastem, które o północy rozbłyskuje światłem z setek ogni sztucznych przygotowanych specjalnie na tą okazję.

Organizacje Polonijne w Manchester

Parafia Miłosierdzia Bożego, Manchester

196 Lloyd Street North,
Manchester, M14 4QB
www.parafiamanchester.org.uk

Koło Polskie w Manchester

433 Cheetham Hill Road,
Manchester, M8 OPS
www.polish-club.co.uk