click here for English version

North East England

North West England

Part Of West Midlands

Part Of East Midlands

Sheffield

źródło: Anglia. Praktyczny przewodnik, Pascal, Warszawa 2002

Sheffield

Drugie pod względem wielkości miasto w Yorkshire i jedno z największych w Anglii, Sheffield, jest trwale zwiazane z przemysłem stalowym, a szczególnie z produkcją wysokiej jakości sztućców. Już w XIV w., wytrzymałe, eleganckie noże z Sheffield cieszyły się wielkim uznaniem w całym kraju. Postęp techniczny w hutnictwie doprowadził do powstania jednego z najnowocześniejszych w kraju osrodków przemysłu ciężkiego. Równocześnie szybko przybywało eleganckich wiktoriańskich kamienic, obok których wyrastały robotnicze slumsy - zjawisko typowe dla wiekszosci przemysłowych miast. Nic dziwnego, że w czasie drugiej wojny swiatowej miasto stało się celem nalotow bombowych Luftwaffe. Na szczęście, mimo, że bardzo ucierpiało od bombardowań, wiele wspaniałych budowli ocalało w stanie prawie nienaruszonym. Więcej szkód niż bomby przyniósł miastu kryzys w produkcji stali w 80. XX w., główny czynnik podupadania niektórych części Sheffield.

Tak jak w sąsiednim Leeds, i tutaj nastąpiła gwałtowna transformacja, która spowodowała ponowny rozwój gospodarki i kultury, do czego przyczynił się upór miejscowych propagatorów biznesu oraz entuzjazm władz miasta. W ostatnich piętnastu latach produkcja stali osiągneła najwyższy, jak dotąd, poziom, a nowe technologie ugruntowały rozkwit miasta. Na miejscu dawnej huty powstało centrum handlowe Meadowhall, okrzyknięte największym sukcesem wśród wielkich centrów w Europie (zakupy robi tu ponad 30 mln osób rocznie). Mnogosć obiektów sportowych (m.in. Ski Village, największy w Europie ośrodek narciarski ze sztucznym śniegiem) zdaje się potwierdzać roszczenia Sheffield do tytułu "narodowego miasta sportu".

Miasto, które dało światu "The Full Monty" (polski tytuł "Goło i wesoło") -czarną komedię, opowiadająca o pięciu byłych hutnikach, którzy próbuja szczęscia jako striptiserzy -obecnie szczyci się wymyślną atrakcją turystyczną, ośrodkiem Magna, będącym hołdem złożonym przemysłowi hutniczemu.

W rezultacie turystyka w Sheffield kwitnie, a bliskość parku narodowego - właściwie ponad jedna trzecia miasta leży w gracnicach Peak District National Park - zachęca do odwiedzenia miasta. Dwa miejscowe uniwersytety oraz liczna grupa studentów (ok. 45 tys.) nadają kawiarnią i życiu nocnemu gościnny charakter.