click here for English version

North East England

North West England

Part Of West Midlands

Part Of East Midlands

Warrington

Warrington

Warrington jest dużej wielkości miastem położonym w Cheshire, niedaleko West Coast Mainline oraz autostrad M6, M56 i M62, w połowie drogi między lotniskami w Manchester i Liverpool, nad rzeką Mersey, wzdłuż Manchester Ship Canal. Liczba mieszkańców jest szacowana na ok. 191 tysięcy.

Miasto już w czasach rzymskich było głównym punktem przeładunkowym na rzece Mersey.

Podobną funkcję pełniło w okresie średniowiecza. Odegrało również znaczącą rolę podczas angielskiej wojny domowej - o Warrington krąży legenda z tamtych czasów, związana z Oliverem Cromwellem i hrabią Derby. Warrington niegdyś było ośrodkiem przemysłu chemicznego, produkcji stali, tekstyliów, a także browarnictwa i garbarstwa. Obecnie, przemysł ciężki nie odgrywa już tak znaczącej roli.

W 1993 r., Irlandzka Armia Republikańska (IRA) dokonała zamachów bombowych w centrum miasta, zabijając dwoje dzieci. Rodzice jednej z ofiar ufundowali Centrum Pokoju w Warrington, otwarte w siódmą rocznicę zamachów.

W mieście znajduje się hala koncertowa The Parr Hall, centrum sztuki The Pyramid oraz jedną z najlepszych bibliotek brytyjskich - Warrington Central Library.

W Warrington nie brak również parków oraz rezerwatów przyrody - Woolston Eyes, Risley Moss, Roxton Claypits oraz Paddington Meadows.

Do grona miejskich atrakcji można również zaliczyć klub snookera, położony blisko centrum miasta oraz Winwick Quay, centrum rozrywki z dziesięciotorową kręgielnią i paintballem wewnątrz budynku.

Niedaleko Bank Quay znajduje się także kryte centrum kartingu, zaś w Old Hall położony jest Park Tematyczny Guliwera.

W ostatni piątek czerwca w Warrington jest organizowany corocznie Warrington Walking Day.

Adres oficjalnej strony internetowej miasta to: www.warrington.gov.uk.